Zęby mleczne – leczyć czy nie?

Wszyscy wiemy, że już od najmłodszych lat należy dbać o zęby. Regularne szczotkowanie, odpowiednie nawyki żywieniowe oraz wizyty w gabinecie stomatologicznym z pewnością zaowocują pięknym i zdrowym uśmiechem w przyszłości.
Niestety, wiele osób uważa, że nie ma sensu leczyć zębów mlecznych, bo przecież i tak wypadną. Oczywiście, że wypadną, ale mleczaki zajęte próchnicą przeniosą próchnicę na zęby stałe. 
Zęby mleczne są mniej zmineralizowane niż stałe, a co za tym idzie bardziej podatne na próchnicę. Dlatego też wymagają więcej uwagi. Zaatakowane przez próchnicę mleczaki mogą wypaść zbyt wcześnie, robiąc za dużo miejsca w szczęce dla zębów stałych. Jest to głównym powodem przemieszczania się zębów, co pociąga za sobą nie tylko problemy krzywych zębów w przyszłości, ale również braku miejsca dla wyrzynających się zębów stałych. Przedwcześnie utracone mleczaki mogą wpłynąć negatywnie na prawidłowy rozrost szczęki, a w efekcie doprowadzić do poważnych wad zgryzu, których nie wyleczymy bez pomocy kosztownych wizyt u ortodonty.
Należy również pamiętać, że pierwsze zęby to nie tylko mleczaki. Z tyłu szczęki wyrzynają się bowiem zęby trzonowe stałe (tzw. „szóstki”). Pojawiają się zwykle między piątym a szóstym rokiem życia i dlatego rodzice zapominają, że nie są to zęby mleczne. To te zęby najczęściej atakowane są przez próchnicę, dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat dopilnować i uczyć dzieci codziennej higieny jamy ustnej oraz wykształcać odpowiednie i zdrowe nawyki żywieniowe. Zęby trzonowe są najczęstszym miejscem występowania próchnicy u dzieci między szóstym a dwunastym rokiem życia.
Warto zwrócić szczególną uwagę na zęby dziecka, ponieważ najczęstszą odmianą próchnicy w tym wieku, jest tzw. próchnica wczesna (butelkowa). Dolegliwość ta często bywa nierozpoznawana i mylona ze zwykłym osadem. Charakteryzuje się ostrym i szybkim przebiegiem. Na początku pojawia się na zębach kredowobiałe odwapnienie, które szybko zmienia kolor kolejno na jasnożółty, brązowy, a nawet czarny. Aby zapobiec takim sytuacjom, należy pilnować, by dziecko nie zasypiało przy piersi lub z butelką. Należy również zabronić maluchowi używania butelki jako maskotki lub zabawki. Dużym błędem jest podawanie dziecku w nocy słodkich napojów – już na tym etapie uczyć je picia wody.
Nowoczesna stomatologia oferuje szeroki wachlarz możliwości, dzięki którym można zapobiec próchnicy u małych pacjentów lub też sprawnie ją wyleczyć. Przede wszystkim jednak należy postawić na profilaktykę. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym, lakowanie zębów czy lakierowanie to tylko niektóre rozwiązania chroniące zęby dziecka przed próchnicą i innymi poważnymi dolegliwościami, które mogą pojawić się w przyszłości.. 
Odpowiadając na pytanie: Czy trzeba leczyć zęby mleczne? 
Odpowiadamy: Bezapelacyjnie - TAK! 

Na bezpłatny przegląd jamy ustnej można zgłaszać się do naszego gabinetu już od momentu, kiedy u dziecka pojawi się pierwszy ząbek. Specjalista stomatologii dziecięcej zaproponuje kolejne kroki profilaktyczne, które należy podjąć. 
Zapraszamy do przyjaznego dla dzieci (i dorosłych!) gabinetu stomatologicznego w przychodni Lubimed.pl! 

Ewelina Koszałka 
asystentka stomatologa, diagnosta laboratoryjny

 

Dodano dnia: wt., 18-12-2018, 15:21